Платформа пам'яті Меморіал долучилася до акції, яка пройшла у понад 20 країнах світу в 50 університетах. Ця подія була присвячена українським студентам, які ніколи не завершать навчання та не отримають свої дипломи, бо їхнє життя відібрали російські військові.
Чому присвячена виставка та де її показували
Акція була приурочена до річниці повномасштабного вторгнення Росії та спрямована на іноземців, зокрема, студентську спільноту у різних куточках світу. Виставки тривали починаючи з 24 лютого та тривали протягом березня 2023 року.
Ознайомитися з матеріалами виставки можна на сайті проєкту: Unissued Diplomas.
«Невидані дипломи» або «Unissued Diplomas» — це благодійна виставка 36 дипломів, які студенти ніколи не отримають через те, що загинули внаслідок повномасштабного російського вторгнення. Серед героїв виставки молоді люди, хлопці і дівчата, цивільні та ті, хто загинув, захищаючи країну.
ЯпоніяФото: Kobe Shinbun
За допомогою дипломів, виданих посмертно, виставка розкриє історії 36 студентів, життя яких забрала Росія.
Виставка відбувалася у кампусах пів сотні університетів по всьому світу, а також у кількох посольствах України. Серед країн, де була представлена експозиція:
- Австралія;
- Австрія;
- Бельгія;
- Болгарія;
- Канада;
- Чехія;
- Данія;
- Фінляндія;
- Франція;
- Німеччина;
- Індія;
- Японія;
- Литва;
- Норвегія;
- Нідерланди;
- Польща;
- Португалія;
- Іспанія;
- ОАЕ;
- Великобританія;
- США.
Під час акції також збирали донати на медичне приладдя та дрони для потреб студентів, які воюють на передовій.
Австралія Фото: Canberra Weekly
Хто організував виставку
Організаторами виставки виступили 50 студентів та випускників, які об'єдналися, щоб нагадати світові, що повномасштабна війна триває і щодня гинуть невинні люди.
«Ми хотіли вшанувати пам’ять однолітків, які могли би сидіти поруч із нами в аудиторіях, якби одного разу їхні життя не забрала Росія. Найважливіше, що ми можемо зробити для них зараз – це зберегти пам’ять про них і продовжити їхню боротьбу на освітньому та культурному фронтах», – сказала одна з ініціаторок акції Дарина Завгородня.
Співорганізатором проєкту виступив SUSK – Ukrainian Canadian Students’ Union. SUSK є студентською організацією, яка займається питаннями українсько-канадських студентів.
ФінляндіяФото: Kalle Grönroos
З історіями загиблих студентів для виставки працювали фахівці Меморіалу, які щодня публікують історії загиблих через війну людей.
Реакція людей на виставку
Як розповіли організатори на місцях, знадобилося чимало паперових серветок – люди у різних країнах читали історії загиблих і плакали. Були люди, які мовчки покидали виставку після прочитаного і побаченого. Були люди, які починали розпитувати більше про героїв, які зображені на дипломах. Кожен з виставки взяв щось своє.
Наприклад, у портовому містечку Клайпеда у Литві, організатори виставки на вході біля галереї видавали камінчик. У кінці виставки люди писали слово, яке у них на душі після виставки, і складали їх на спеціальний стіл. Вийшов дуже емоційний арт-об’єкт.
Відвідав виставку також прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере.
«По дорозі до поважної зали старого університетського музею нас зустріло кілька десятків сильних, усміхнених і яскравих світлин українських студентів. Вони дивилися, як ми проходимо повз, з усією надією студентів. Але нікого з них уже немає в живих.
Вони загинули на війні, у себе вдома в Україні», – поділився враженнями політик.
Прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере Фото: Jonas Gahr Støre
Акція викликала широкий резонанс. Зокрема, журналісти з різних країн підготували майже сотню матеріалів присвячених виставці «Невидані дипломи».