Підтримати ініціативи пам'яті
Рідні, друзів, близькі та небайдужі люди втілюють у життя те, що не встигли зробити українці, яких убила Росія.
Платформа пам’яті Меморіал зібрала ініціативи, що з’являються на честь загиблих захисників і захисниць та цивільних убитих. Щоби більше людей знали про ці жести пам’яті і могли долучитися до вшанування, підтримуючи їх.
Якщо ви хочете розповісти про ініціативу пам’яті – пишіть нам на пошту і ми поділимося історією


«Вірші з бійниці». Світ, яким його бачив Максим Кривцов
Збірка поезій Максима Кривцова вийшла у грудні 2023-го. Це перша книга поета, фотографа та воїна, життя якого обірвалося уже наступного місяця після її виходу – 7 січня 2024 року. «Далі» писав на фронті роман, який уже ніхто, на жаль, не прочитає. Проте є його вірші, збережені у цій збірці. Видавництво «Наш формат» скеровує 50 відсотків від продажу книги – родині захисника, решту суми – на ГО «Реформація» на просвітницькі книжкові проєкти для військових.


«Республіка Саду» Дмитра Пащука. Щоб журавель продовжував літати
Дмитро Пащук – львів’янин. Відкрив у місті заклади Port Wine Bar і Papi. Мріяв про ще один – теплий, затишний, естетичний, справжній. Хотів таке кафе на місці колишньої кав’ярні «Кармель». Це символічне місце. У часи СРСР там існувала «Республіка святого саду» – своєрідний острівець свободи, що розташовувався ще й біля обкому компартії. Тут збиралися хіпі і люди з націоналістичними поглядами.
Від березня 2022-го Дмитро уже стояв на захисті рідної України. На війні знаходив час, щоб підготуватися до відкриття закладу, і все йшло добре. Проте Дмитро не встиг… Загинув у березні 2023-го на Херсонщині.
Його мрію втілили ті, кого він надихав. Друзі, колеги, які відкрили «Республіку Саду» у Львові, називають Дмитра – Журавлем. Мотивом різних акцій та подій Республіки стали слова – Щоби журавель продовжував літати…


Гірський прихисток у пам’ять про Тараса Гаврилишина. Передати любов до зоряного неба
Тарас Гаврилишин був інструктором морського пластування, курінним 25 пластунського куреня «Чорноморці» імені Святого Миколая. Прокладав гірські маршрути, був туристичним гідом по Карпатах. Займався будівництвом човнів. У перші дні повномасштабного вторгнення разом з іншими побратимами з куреня «Чорноморці» зголосився добровольцем до лав Збройних сил України. Тарас поліг у бою на початку листопада 2022 року на Херсонщині.
Він мріяв про гірський прихисток біля підніжжя гори Парашка. Пластуни втілили цю мрію в життя, назвавши прихисток ТТ – таким був позивний Тараса Гаврлишина.
«Ми створили цей прихисток, щоб допомагати людям бути самозарадними та жити життя, яке вони хочуть – вільним та яскравим, а також передати любов та захоплення нашого Героя до зоряного неба», – зазначили друзі Тараса.


Кафе «Паломник» пам’яті Андрія Авілова. Прийти, випити кави і згадати
Андрій Авілов – із Харкова. Захищав Україну від 2014-го. Брав участь у боях біля Пісок на Донеччині. З початком повномасштабного вторгнення, 26 лютого 2022-го, приєднався до лав новоствореного спеціального підрозділу «Кракен». Йому було 26 років, коли загинув. Це сталося 7 вересня 2022-го під час звільнення від окупантів міста Балаклія Харківської області. Після втрати мама Олена Авілова, здійснила мрію сина – професійного бармена – мати власний заклад. Вона назвала кафе його позивним – «Паломник». Заклад береже пам’ять Андрія та його побратимів. Він прикрашений пікселем, маскувальними сітками, світлинами загиблих воїнів. Сюди приходять, щоби згадати полеглих захисників.


Кав’ярня Simba у пам’ять про Олександра Коломійця. Спогад про коханого
Ярослава Шевцова відкрила у Вінниці кав'ярню у пам'ять про загиблого коханого Олександра Коломійця. Заклад має назву «Simba» – саме такий позивний був у військового.
Ярослава та Олександр з першого дня знайомства зрозуміли, що знайшли один в одному те, що шукали все життя. Закохані хотіли почати власну справу та одружитися.
Та під час повномасштабної війни Олександр став на захист України.
25-річний воїн отримав важкі поранення біля села Богданівка Донецької області. Помер 27 березня 2023 року у госпіталі в Дніпрі.
Після втрати Ярослава шукала нові сенси в житті та спосіб зберегти пам'ять про Олександра. Об’єднавши зусилля з друзями, відкрила заклад на його честь.
Це сімейна карв’ярня, де лунає дитячий сміх. Відвідувачі називають її сонячною, так Олександр називав свою кохану.


«Герої». Книгарня-присвята воїну Миколі Рачку
Микола Рачок був філологом, журналістом та поетом. З перших днів повномасштабної війни став на захист України. Служив у лавах 58-ї окремої мотопіхотної бригади імені гетьмана Івана Виговського. За словами побратимів, він свідомо йшов у бій, повернувся на фронт навіть після пропозиції взяти довшу відпустку після важких тижнів на Луганщині. Микола загинув під Покровськом влітку 2022-го. Йому було 27 років.
У пам’ять про воїна сестра Антоніна Люлька разом із батьками Миколи відкрили книгарню «Герої» на його честь. Це місце, де кожен може обрати книгу для душі. Тут планують також організовувати зустрічі з письменниками, волонтерами та військовими.
«Коля вивчав літературу, любив читати, як виявилося, ще й писав вірші і мріяв про книгарню. Його родина втілила цю мрію. Кожен куточок тут – це дуже про нього. Ви відчуєте це, правда. Це місце з історією», – поділилась подруга воїна Ірина Шеремета.