У Сеймі Литви відкрили виставку «Ціна мовчання світу» – це історії 33 дітей, життя яких відібрала росія. Організаторами у співпраці із Платформою пам’яті Меморіал стали професор Вільнюського університету Арунас Валіуліс, професорка Харківського національного медичного університету Ольга Бєлоусова та Лінас Слусніс, депутат Сейму. 

Відкриття виставки «Ціна мовчання світу» в ЛитвіВідкриття виставки «Ціна мовчання світу» в ЛитвіАвтор: Гаяне Авакян

У Галереї вітражів представили 33 історії з мріями дітей, яких вбила росія. Їх команда Меморіалу створювала спільно з рідними загиблих. Виставка перекладена вже п’ятою мовою – литовською. Подія розпочалася з хвилини мовчання.

«Ця виставка вперше представлена в парламенті європейської країни, і ми отримали сильний відгук. Очі цих дітей – найпотужніша зброя. Вони змушують нас ще сильніше  боротися та підтримувати Україну», – сказав професор Валіуліс. 

Слово на відкритті, засуджуючи війну росії проти України та вбивства українців, взяли віце-спікер Сейму Жигімантас Павільоніс, голова Комітету іноземних справ Емануеліс Зінгеріс та литовські парламентарі. 

Виставка виставка «Ціна мовчання світу» в ЛитвіВиставка виставка «Ціна мовчання світу» в ЛитвіАвтор: Гаяне Авакян

До присутніх також звернувся Надзвичайний і Повноважний Посол України у Литовській Республіці Петро Бешта. 

«російська агресія та вторгнення в Україну перевернуло життя мільйонів українських дітей, залишивши їх сиротами, зруйнувавши їхні домівки та вкравши їхнє щасливе дитинство. Діти постійно чують сигнали повітряної тривоги і засинають в коридорах, бомбосховищах та метро. За даними Офісу Генпрокурору України, з початку повномасштабного вторгнення росії загинуло щонайменше 577 дітей. Ці цифри не остаточні, немає інформації з окупованих територій», – сказав він. 

Співзасновниця Платформи пам’яті Меморіал Гаяне Авакян звернула увагу, що команда Меморіалу перетворює ці цифри статистики на імена. 

 
«Однією з перших на нашій платформі у березні 2022 року з’явилася історія Тані Мороз, 6-річної дівчинки з Маріуполя, яка разом із родиною загинула під завалами після удару росії. Важко читати історії про мрії і мирне життя дітей на стендах виставки, але ще важче усвідомити, що кількість жертв серед дітей постійно збільшується»
 
Гаяне Авакян, співзасновниця Платформи пам’яті Меморіал

Відкриття виставки «Ціна мовчання світу» в ЛитвіВідкриття виставки «Ціна мовчання світу» в ЛитвіАвтор: Гаяне Авакян

Гаяне запропонувала присутнім висловити слова співчуття і підтримки родинам загиблих, написавши їх на листівках.

Виставка у Сеймі триватиме до 10 жовтня. Після цього її хочуть перевезти у Страсбург, щоби представити у Раді Європи. Відповідну резолюцію сьогодні прийняв комітет з іноземних справ Сейму Литви. 

Нагадаємо, що виставка Меморіалу «Втрачене дитинство» відбулася вже у понад 20 країнах світу завдяки організаціям, які підтримують Україну, та українським спільнотам за кордоном. Онлайн-версію можна дивитися тут https://lost-childhood.memorial.ua/