«Втрачене дитинство». Польща, Ізраїль та Нова Зеландія вшанували пам'ять загиблих в Україні дітей

«Втрачене дитинство». Польща, Ізраїль та Нова Зеландія вшанували пам'ять загиблих в Україні дітей

До річниці повномасштабного вторгнення платформа пам'яті Меморіал спільно з партнерами розповіла світові про найстрашніші втрати війни – вбитих дітей… Колажі з фото та історіями від першої особи презентували за кордоном у трьох країнах: Польщі, Ізраїлі та Новій Зеланlії. Пізніше виставку також показали в інших країнах світу.

Ідея виставки зародилася з пропозиції Юлії Швидкої до платформи пам'яті Меморіал організувати спільну акцію до річниці повномасштабного вторгнення у польському місті Кельце. Пізніше в ході підготовки матеріалів до організації аналогічної акції в Новій Зеландії долучилася Ольга Вязенко та в Ізраїлі Катерина Трушик. Спільними зусиллями вдалося донести до світу біль, який переживає український народ. 

«Втрачене дитинство» – це серія з понад 20 колажів з фотографіями та розповідями про загиблих через війну дітей. Ці діти різного віку: від ненароджених до майже дорослих, вони мешкали у різних куточках України, мріяли про різне майбутнє. Об'єднує їх одне і дуже страшне – вони ніколи не стануть дорослими, їхнє життя відібрали росіяни… Їхні трагічні історії уособлюють сотні загиблих через дітей по всій країні. 

На колажах зображені кольорові, усміхнені фото дітей та розповідь про їхнє життя і загибель. Ці історії написані так, наче діти розповідають про себе самі. Авторки Меморіалу Наталія Куліді та Марія Морозова писали тексти спільно з рідними загиблих дітей, аби передати особистість, мрії та таланти кожного з них. 

Усі історії зібрані у спецпроєкті Меморіалу: «Втрачене дитинство».

Виставка у Польщі

У Польщі виставка була організована спільно з партнерами Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód у місті Кельце. На відкритті 24 лютого зібралися жителі міста, представники влади та медіа. Всього близько двох сотень людей дивились на фото, читали історії та плакали.

Виставка у місці КельцеВиставка у місці Кельце

Виставка відбулася у галереї на автовокзалі міста Кельце і тривала до 11 березня.

«Мета виставки – розповісти світові, ким були маленькі українці, які загинули через російську агресію. Наймолодша дитина ще навіть не народилась, а найстарша готувалась до свого 18-річчя. Вони могли стати президентами, лікарями чи вчителями, але Росія їх убила. Вони більше не підуть до школи чи садочка та не обіймуть маму і тата. Сама лише пам'ять про це мусить вберегти нас від таких трагедій у майбутньому, застерегти світ від нових воєн та зупинити ті, які відбуваються сьогодні», – сказала Юлія Швидка, ідейна натхненниця виставки. 

«Ця війна теж наша, це трагедія народів і поразка людства. Я вірю в перемогу України, що ми зможемо зупинити це божевілля і що такі виставки більше ніколи не доведеться організовувати», – сказав Кшиштоф Каліта, голова співтовариства «Інтеграція Європа-Схід».

«Ми зрозуміли, що війна – це не спринт, а марафон. Хочемо, щоб це все закінчилося, тоді почнеться відбудова, але вона не поверне до життя наймолодших», – сказав на відкритті мер міста Кельце, Богдан Вента. 

Відвідувачі виставки також переглянули документальний фільм Меморіалу «Жити, коли забрали твій світ» – про чоловіків, які втратили родини. Історії їхніх загиблих дітей теж були представлені на виставці.

Виставка в Ізраїлі

В Ізраїлі виставку «Втрачене дитинство» показали під відкритим небом 24 лютого 2023 року на площі ХаБіма в Тель-Авіві. До заходу доєдналися більш ніж 4 тисячі небайдужих громадян. Тут історії були представлені двома мовами: українською та на івриті. 

Хлопчик розглядає експозицію у Тель-АвівіХлопчик розглядає експозицію у Тель-Авіві

Організували показ експозиції, яку підготувала команда Меморіалу, члени організації «Ізраїльські друзі України» за підтримки посольства України в Ізраїлі.

Під час акції пам’яті зі сцени прочитали молитви за український народ. З промовою виступив посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук, засновники організації Анна Жарова, В’ячеслав Фельдман та кілька волонтерів, мама бійця та прозвучали гімни обох держав.

Захід відвідали місцеві журналісти, блогери, медійні особи та високопосадовці, серед яких був і Міхаель Зінґерман, майор та речник поліції Ізраїля. Проросійські активісти намагались зірвати захід та відзняти сюжети для пропагандистських ресурсів, але були швидко виведені з території площі представниками правоохоронних органів.

Окрім експозиції виставки «Втрачене дитинство» відвідувачам показали стенд з хвостом сумнозвісного іранського дрона-камікадзе «Шахед». Окремим експонатом був календар війни, на якому організатори відмітили найгучніші події першого року повномасштабної війни. 

«Захід пройшов дуже емоційно. Було багато сліз, болю, переживань від пережитих подій, але й сміху, радощів та гордості за досягнення українських бійців. Ті, хто прийшли взяти участь у акції, змогли поділитися власними історіями та почути історії інших, отримати та надати необхідну всім підтримку», – розповіла одна з організаторок події Катерина Трушик. 

Виставка у Новій Зеландії

Серію колажів «Втрачене дитинство» у Новій Зеландії 24 лютого побачили одразу в чотирьох містах:

  • Данідин;
  • Окленд;
  • Велінгтон;
  • Крайстчерч.

Усі виставки у Новій Зеландії відбулися під відкритим небом, аби кожен охочий міг долучитися до акції. 

Галерея фото:

ДанідинДанідин

Окленд Окленд

ВелінгтонВелінгтон

КрайстчерчКрайстчерч

У місті Данідин до заходу долучилося близько сотні учасників, 90% з них не українці. Також були присутні журналісти місцевої газети Otago Daily Times. Зі словом виступив мер міста Данідин Джулс Радік, віце мер Софі Баркер, депутати міської ради, були зачитані листи від депутатів парламенту Нової Зеландії, місцеві активісти. До акції долучились музиканти – гурт O-Taiko, Karola Gaede Franklin, Sarah Pushenko.

«Це була неймовірно зворушлива подія. Розповіді дітей були надзвичайно приголомшливими й докладно описують жахливу ціну безглуздо втрачених прекрасних життів. Посилаю вам обійми та силу», – сказав віце мер міста Софі Баркер.

Також учасники фільму переглянули документальний фільм платформи пам'яті Меморіал «Жити, коли забрали твій світ».

В Окленді експозиція колажів супроводжувалася зібранням з свічками, вшанувати пам'ять українців прийшло кілька сотень людей. Серед них Почесний консул Республіки Польща Богуслав Новак, старший радник з питань політики та адвокації World Vision New Zealand Лорен Доннан, член парламенту від Лейбористської партії Хелен Вайт, заступник лідера партії ACT Брук Ван Велден, членкиня парламенту, речниця Національної партії з питань імміграції та освіти Еріка Стенфорд, лідер партії ACT Девід Сеймур, Кейт Турська представниця Mahi for Ukraine.

У Велінгтоні історії загиблих українських дітей розмістили на набережній. Протягом дня сотні людей зупинялися почитати, плакали і висловлювали підтримку Україну.

У місті Крайстчерч акція відбулася у центрі, тут зібралися місцеві мешканці та емігранти з сусідніх до України країн, які постійно беруть участь у заходах, підтримують українців матеріально.

«Втрачене дитинство» у світі

Після проведення виставки до річниці повномасштабного вторгнення багато представників діаспори з інших країн виявили бажання також показати «Втрачене дитинство» у країнах свого проживання. Так, зокрема матеріали виставки чи інформацію про загиблих дітей побачили також у:

  • У Великобританії, в місті Шеффілд, 24 лютого 2023 року;
  • У Вірменії 28 квітня під час міжнародних навчань для студентів з різних країн;
  • У Південній Кореї, у місті Сеул, 7 травня 2023 року;
  • У Туреччині, у місті Стамбул, 7 травня 2023 року;
  • У США, у місті Денвілл, штат Кентуккі, 13 травня 2023 року;
  • У Німеччині, у місті Мангайм, 1 червня 2023 року;
  • У США, в Огайо, 3 червня 2023 року;
  • У Новій Зеландії, у місті Окленд, як частина великої виставки «Україна. Життєпис війни», яка тривала з 8 червня по 2 липня. 

ВеликобританіяВеликобританія

ВірменіяВірменія

Південна КореяПівденна Корея

ТуреччинаТуреччина

СШАСША

НімеччинаНімеччина

Нова ЗеландіяНова Зеландія

У всіх країнах виставка викликала в глядачів багато емоцій та привертала увагу місцевих журналістів. Відвідувачі висловлювали співчуття та підтримку Україні. Команда Меморіалу планує розширити експозицію, перекласти її іншими мовами та продовжувати розповідати за допомогою виставки світові правду про те, як росіяни вбивають українське майбутнє. 

7