Платформа Меморіал презентувала спецпроєкт, що розповідає історії полеглих на війні музикантів і досліджує, як музика допомагає берегти і вшановувати пам’ять героїв. Це серія матеріалів, доповнених музичними треками – давніми та сучасними – в яких звучить пам’ять. 

Його платформа Меморіал підготувала завдяки донату на пам’ять від Благодійного фонду імені Іллі Грабаря – полеглого воїна та саундпродюсера.

Колаж спецпроєктуКолаж спецпроєкту

Кожен із п’яти текстів проєкту «Як звучить пам’ять» показує окремий спосіб вшанування.

  • «Їхня молодість знову настане» – про композиції, присвячені чотирьом захисникам: музикантові й звукорежисеру Данилові Подибайлу, саундпродюсеру Іллі Грабарю, джазовому композитору Сергію Артемову й оперному співаку Василеві Сліпаку.
     

  • «Хай звучить недоспіване» знайомить із музичними творами, які презентували вже після загибелі їхніх авторів на фронті: альбом «Пам’ятка» від Михайла Бікетова і лейблу Dnipropop, пісні Андрія Касенюка з гурту SilverTown, трек «Сила» на вірш «Витає полем дух» Артема Нагайченка. Тепер те, що колись було чернетками, допомагає берегти спогади про полеглих захисників.
     

  • «Концерт як музичний меморіал» розповідає історії трьох полеглих захисників: барабанщика Миколи Состіна, тромбоніста Вадима Прокопчука і соліста філармонії Богдана Соломки. На честь них близькі організовують концерти – так твориться нова культура музичних меморіалів.
     

  • «Продовження музичної справи» – про музичні меморіальні практики на честь полеглих захисників. Це – студія звукозапису на честь Олександра Бевза, сцена у пам’ять про Максима Науменка та фестиваль пам’яті Андрія Чепіля.
     

  • «І будуть весною пташки прилітати, і будуть співати пісні». Від «Заповіту» Тараса Шевченка – до «The Funeral» групи Band of Horses – ця частина спецпроєкту про музику, якою проводжають в останню путь полеглих. Тут зібрані давні й сучасні мелодії, що виконують на честь захисників, а також – розповіді про історію таких пісень і їхню роль в історії та пам’ятуванні.

Усі матеріали були також оприлюднені у п’яти виданнях: Українській правді, Лірум, hromadske, NV і Новинарні.

 
«Меморіалізація у музиці, історії полеглих музикантів – нова для мене тема. Було цікаво зануритися в неї.  Я мрію потрапити на фестиваль «Файне місто» і потанцювати на сцені імені Макса Науменка, сподіваюся, цього року вона буде. Ми з Максом зналися за життя, обоє з Донецька і були частиною спільного клубного руху. Також хотіла би потрапити на фестиваль імені Андрія Чепіля – одного з небагатьох, хто майстерно грав на трембіті».
 
Анна Курцановська

Де дивитися спецпроєкт: how-memory-sounds.memorial.ua/ 

‍На обкладинці спецпроєкту використані фото Юрія Вереса, Ростислава Павлика та світлини, які Меморіалу надали рідні загиблих.